top of page

יְמֵי כְּתִיבָה וְהַשְׁרָאָה בְּקִרְיַת טִבְעוֹן

   סַדְנָאוֹת לִכְתִיבַת סִפֹּרֶת וְשִׁירָה

בהנחיית איריס אליה כהן

 

 

 

שמחה להזמינכם/ן להצטרף אליי למבחר ימי כתיבה מרוכזים

מתי? בימי שישי (אחת לחודש) בין השעות 10:00-16:00. ניתן להירשם למפגש אחד או יותר. 

מה בתוכנית? צפייה בסרט או בסדרת מופת, שתי סדנאות קבוצתיות וזמן השראה וכתיבה חופשי מול נוף עוצר נשימה.

איפה? בביתי שבקריית טבעון.

כמה? עד 10 משתתפות. (או משתתפים.)

 

כיבוד? עליי. המפגשים כוללים ארוחות בוקר וצהריים צמחוניות, מעשה ידיי.

 

מה להביא? אין צורך להביא דבר מלבד כלי כתיבה. כשבוע לפני המפגש יינתן תרגיל כתיבה קצר.

 

עלות: 470 ש"ח.  

לקבלת מועדים קרובים אנא כתבו לי לוואצאפ 0504716602 או למייל eliya.iris8@gmail.com

 

 

כתיבה יצירתית – האם היא מלאכה ככל המלאכות? זאת שאלת השאלות, כידוע. האם אפשר לרכוש מיומנות כתיבת סיפור, שיר, רומן? אז התשובה שלי היא כזאת: מצד אחד, ברור שאי אפשר ללמד כישרון, דמיון, נחישות וחריצות. שתי האחרונות חשובות ביותר למבקשים להפוך את הכתיבה לדרך חיים. גם ההשראה והמוזה לא מגיעות עם חוברת הוראות הפעלה. אבל מצד שני, כמו כל חברותיה היצירתיות: המשחק, הזמרה, הנגינה, הפיסול והציור – נהנית גם הכתיבה הספרותית ממחסן כלים עצום, שאפשר ורצוי להיכנס אליו בלוויית בעל מלאכה מיומן. 

מה יש בו, במחסן הזה? ובכן, עולם ומלואו. ספרות. כל הספרות. מתקופת המקרא והעת העתיקה, החדשה ועד היום: ערב רב של סופרים, סופרות, משוררים ומשוררות, עכשוויים, ותיקים ועתיקים, עבריים ומתורגמים – שהוציאו תחת ידם אין ספור יצירות ספרותיות מכל הסוגים והמינים, הקבוצות והזרמים, יצירות קלאסיות, מעוררות מחלוקת, חד פעמיות, פורצות דרך, בלתי נשכחות ונשכחות, יש גם רבות כאלה, ואחרות מרגשות עד דמעות או מעוררות פלצות. בכל שיעור נקרא מבחר יצירות ובאמצעותן נכיר מושגים בסיסיים בספרות: מהי חריזה קלאסית ובמה היא שונה מחריזה פנימית? מה בין פואמה להייקו? מה בין נובלה לסיפור קצר? מהי מטאפורה ומהו דימוי (רמז: אין אלה מילים נרדפות) נכיר טכניקות ספרותיות: האנשה, זרם תודעה, משחקי מילים, צמצום, הגזמה, חזרתיות וכו'. נחזור על עקרונות הסיפור הקצר, נפתח דמויות וצירי עלילות, נזקק ונהדק פרגמנטים ושירים, נזרוק קלישאות חבוטות ונמציא חדשות.

השיעורים בנויים במתכונת של הרצאה וקריאה במבחר יצירות שיעסקו בכל פעם בנושא אחר, ובעקבותיהן אתן משימת כתיבה הנשענת על נושא ההרצאה. משימות הכתיבה נעשות בזמן הסדנא ובבית. הקראת הפרגמנטים, השירים והסיפורים שכתבתם בבית יתקיימו בחלקו השני של השיעור, ויקבלו משוב מובנה שפיתחתי, כמו גם תגובות והצעות עריכה מיתר המשתתפים וממני.

סדנת כתיבה, אם כן, היא מסע כתיבה אישי, אינטימי, למציאת הקול המובחן של כל אחד ואחת המשתתפים. זהו מסע למרחקים קצרים וארוכים | סופ"ש או חודש או חודשיים | אחת לשבוע או פעם בשבועיים בזום, עם ובלי הקורונה| מה צריך? נדיבות, הכלה, תשוקה לספרות וכמובן, אהבה. אי אפשר בלעדיה.

רמי זרנגר 1.jpg
bottom of page